Tudod, mennyit ér a lakásod? Ha nem mostanában vetted, vagy nem az eladásán gondolkodsz, akkor legfeljebb hozzávetőleges elképzelésed lehet róla. Minek törődnél vele, ha belátható időn belül úgysem akarod eladni?
A céged értékével is hasonló a helyzet. Amíg nem kell eladnod, eszedbe sem jut ezzel foglalkozni. Pedig a vállalkozásod értékének ismerete többről szól, mint egy majdani eladási ár meghatározása.
Mindennap hozol olyan döntéseket, amelyek hatással vannak a céged értékére: például amikor új kollégát veszel fel, amikor árat emelsz, vagy amikor egy új ügyfelet szerzel meg.
De hogyan tudnád jól meghozni ezeket a döntéseket, ha nem látod tisztán a hatásukat?
Ráadásul a magyar gazdaságban most olyan változások zajlanak, amelyek miatt különösen fontos tisztában lenned a céged értékével.
A generációváltás hulláma egyre több vállalkozást ér el. A rendszerváltás utáni első évtizedben induló vállalkozások első tulajdonosai lassan kiöregszenek. Egyre többen örökölnek cégeket, üzletrészeket vagy veszik át a nyugdíjba vonuló szüleik vállalkozásait. Ilyenkor jogi, adózási, de egyszerű állapotfelmérési szempontból is fontos tudni, mennyit ér az a tulajdon, ami az ölünkbe hullott.
A finanszírozási környezet is átalakulóban van – a bankok és a befektetők ma már nem csak a papírforma szerinti eredményeket nézik. És ami talán a legfontosabb: több iparágban is elindult egy természetes konszolidáció. A nagyobb, sikeresebb cégek felvásárolják a kicsiket. Sokan kifejezetten azzal a céllal indítanak vállalkozást, hogy később jó áron értékesítsék.
Ha szolgáltató céged van, az érték nagy része a szakembereid tudásában és az ügyfeleidben rejlik. Termelő vállalkozásnál a gépek mellett legalább annyira számít a technológiai tudás és a beszállítói kapcsolatok minősége.
De hogyan számszerűsítheted mindezeket? És főleg: hogyan tudod megmutatni az értéküket másoknak?
Amíg maga a cégértékelés egyszeri feladat, addig a cégérték tudatos növelése már egy folyamat, amely segít jobban átlátni a vállalkozásod működését is. Ha tisztában vagy azzal, hogy mi növeli és mi csökkenti a céged értékét, más szemmel nézel majd a napi döntéseidre is.
A következő részben röviden bemutatom azokat a gyakorlati módszereket, amelyeket a profik használnak egy cég értékének megállapításához. Ezzel a tudással még nem leszel feketeöves cégértékelő, de megismerheted az alapfogalmakat és alapösszefüggéseket.
Először azonban szeretném leszögezni: nem az a cél, hogy egy konkrét számot kapj az értékelés végén. Sokkal inkább az, hogy megértsd, mitől függ a vállalkozásod értéke, és hogyan tudod ezt az értéket növelni.
4 bevált cégértékelési módszer
A cégértékelést misztikus tudománynak hiheted, amit csak a nagy könyvvizsgáló cégek értenek.
Pedig nem az.
Gondolj úgy rá, mint amikor megbecsülöd egy használt autó értékét: vannak alapvető módszerek, amiket te is alkalmazhatsz, és vannak finomságok, amikhez már szakértő kell.
A cégértékelésnek négy alapvető módszere létezik. Mindegyiknek megvan a maga célzott feladata, akárcsak a szerszámoknak egy műhelyben. Nézzük végig őket egyenként, hogy megértsd, melyiket mikor érdemes használnod.
Az összehasonlító módszer: amikor a piacot kérdezed
Ez a módszer elméletben egyszerű: csak meg kell nézned, hogy a hasonló cégek mennyiért keltek el a közelmúltban. Mint amikor megnézed az ingatlan.com-on a környékbeli lakások átlagárát.
De mi számít hasonló cégnek? Ha webfejlesztő vállalkozásod van öt fővel és százmillió forintos éves bevétellel, akkor nem mindegy, hogy egy másik webfejlesztő cég árával hasonlítod össze magad, vagy egy ugyanakkora bevételű könyvelőirodával. Az ágazat, a méret és a jövedelmezőség is számít, ha almát az almával akarsz összevetni.
A módszer előnye, hogy könnyen érthető és a piaci realitást tükrözi.
A hátránya, hogy nem mindig találsz megfelelő összehasonlítási alapot, főleg Magyarországon, ahol kevés a nyilvános cégeladási adat.
A jövedelemalapú módszer: amikor a jövőbe nézel
Ez már komolyabb számolást igényel, de megéri foglalkozni vele.
A központi kérdés: mennyit fog termelni a céged a következő években, és mennyit ér ez a várható jövedelem ma?
Azaz a jövőbeli várható nyereségek jelenbeli értékét próbáljuk meghatározni.
Ha egy stabil, kiszámítható bevételű vállalkozásod van, ez a módszer adhatja a legpontosabb képet.
A riasztóan hangzó diszkontált cash flow elemzés fontos része a munkának. A lényege, hogy a jövőben várható pénz nem ér annyit, mint a jelenben meglévő. (Jobb ma egy veréb, mint holnap egy túzok.) Ha ma adok neked egymillió forintot, az többet ér, mintha öt év múlva adnám. Ugyanis ha az egymilliót beteszed mondjuk államkötvényekbe, akkor sokkal több pénzed lesz a végén, mint ha öt év múlva kapnád meg az egymilliót.
Amikor a jövőben várható jövedelmet használod a céged jelenbeli értékének meghatározására, akkor figyelembe kell venned ezt a szempontot is.
Igen, ehhez kell egy Excel-táblázat és némi pénzügyi ismeret. De ne ijedj meg! Ha rendben van a könyvelésed, és ismered az alapvető pénzügyi mutatóidat, félig nyert ügyed van.
A jövedelemalapú módszernél a várható bevételeket, a működési költségeket, a szükséges beruházásokat is figyelembe vesszük. És persze azt is, hogy mennyire kockázatos az iparágad - egy informatikai cég általában stabilabb jövőképet tud felmutatni, mint egy építőipari vállalkozás.
Az eszközalapú módszer: amikor a vagyon számít
Van, amikor nem a jövőbeli nyereség a lényeg, hanem az, hogy mid van most. Ez különösen fontos lehet, ha például jelentős ingatlanvagyonnal vagy gépparkkal rendelkezel.
Az eszközalapú értékelés azonban nem egyszerűen az eszközeid könyv szerinti értékének összeadása. Könnyen lehet, hogy egy ötéves CNC-gép már csak az eredeti érték húsz százalékán szerepel a könyvelésedben. De ha jó állapotban van, és termeli a pénzt, akkor a valóságban nyilván többet ér.
Az eszközalapú cégértékelés különösen hasznos termelő cégeknél, vagy olyan vállalkozásoknál, ahol nagy a materiális vagyon. De önmagában ritkán ad teljes képet – érdemes kombinálni más módszerekkel.
A szorzószámos módszer: gyors, de veszélyes
Ez a módszer a legegyszerűbb, ezért sokan használják.
Kiindulásként veszünk egy pénzügyi mutatót. Például az éves árbevételt vagy egy nyereségességi mutatót.
Gyakran az úgynevezett EBITDA-t használják, ami a kamatok, adók, értékcsökkenés és amortizáció beszámítása előtti, ezen adatok által nem torzított nyereség angol rövidítése.
Ezt a mutatót egyszerűen megszorozzák egy ágazati szorzóval, amelyet a korábbi, ismert tranzakciókból számítanak ki a szakértők.
A szorzók iparáganként és cégnagyságonként is változnak. Míg egy stabil, érett iparágban működő cégnél az EBITDA 4-5-szöröse lehet reális, egy gyorsan növekvő technológiai vállalkozásnál akár 10-12-szeres szorzó is indokolt lehet.
De vigyázz: ez olyan, mint amikor az autó értékét csak a kilométeróra állása alapján határoznád meg. Lehet, hogy gyors becslést ad, de rengeteg fontos részletet figyelmen kívül hagy.
Melyiket válaszd?
A profik általában több módszert is használnak párhuzamosan.
Miért? Mert mindegyik más-más szemszögből nézi a céged értékét. Az összehasonlító módszer megmutatja, mit gondol a piac. A jövedelemalapú azt tükrözi, mire számíthat a jövőben az, aki megvenné a cégedet vagy beszállna befektetőként. Az eszközalapú pedig biztonságot ad – megmutatja, mi az a minimum összeg, amit az eszközök egyszerű értékesítésével és a cég felszámolásával megkaphatnánk.
A számolgatás nem minden
Vegyünk egy népszerű éttermet. Tíz éve ugyanott működik, mindig tele van, a törzsvendégek személyesen ismerik a tulajdonost. A havi bevétele 20 millió forint, az eszközei pedig 120 millió forintért lennének értékesíthetők.
De vajon mennyit ér maga az étterem mint vállalkozás? És főleg: mi az, ami miatt valaki többet fizetne érte, mint amit a számok első ránézésre mutatnak?
A céged értékét nem csak a bankszámlád egyenlege vagy az eszközeid értéke határozza meg. Sőt, gyakran nem is ezek a legfontosabbak. Nézzük végig, mik azok a „láthatatlan” értékek, amiket egy tapasztalt vevő vagy befektető azonnal észrevesz – és amikre neked is figyelned kell.
A piac bizalma nem látszik a mérlegben
Az első ilyen érték a piaci pozíciód. Ha informatikai céged van, és te vagy a környék egyetlen SAP-szakértője, az többet ér, mint az összes számítógéped értéke. Ha pedig építőipari vállalkozásod van, és te vagy az egyetlen, akit a helyi önkormányzat rendszeresen megbíz, az szintén olyan előny, ami nem szerepel a könyvelésben.
De vigyázz: a piaci pozíció csak akkor jelent igazi értéket, ha át tudod adni az új tulajdonosnak. Mit ér az önkormányzati kapcsolat, ha az személyesen hozzád kötődik? Hogyan adod át a törzsvendégek bizalmát, ha te vagy az étterem arca?
A csapatod az igazi érték
A második láthatatlan érték a csapatodban rejlik. Egy összeszokott, szakmailag felkészült csapat többet ér, mint az irodád vagy a gépeid. De csak akkor, ha megfelelően dokumentálva vannak a folyamatok, és a tudás nincs egy-egy emberhez kötve.
Mit néz egy vevő? Azt, hogy vannak-e leírt munkafolyamatok. Hogy a kulcsembereid meddig maradnak a cégnél tulajdonosváltás esetén. Hogy mennyire függsz egy-egy szakembertől. És főleg: hogy te mint tulajdonos mennyire vagy nélkülözhetetlen a napi működésben.
Folyamatok és rendszerek – a skálázhatóság alapja
A működési rendszereid minősége jelenti a harmadik olyan értéket, ami nem látszik a számokban. Ez nem csak az informatikai rendszereket jelenti. Ide tartozik minden folyamat, ami lehetővé teszi, hogy a céged nélküled is talpon maradjon.
Van olyan ügyfélkezelési rendszered, ami rögzíti az összes fontos információt? Vagy minden az értékesítők fejében van? Van olyan minőségbiztosítási folyamatod, ami garantálja az egyenletes színvonalat? Vagy minden a te személyes ellenőrzéseden múlik?
Buktatók
Hiába működik számos területen olajozottan a céged, ha egy-két fontos területen elvérzik. Nézzük meg a leggyakoribb hibákat, amik leértékelhetik a cégedet:
A személyhez kötött kapcsolatok csapdája
Ha az ügyfelek hozzád ragaszkodnak és nem a céghez, az inkább teher, mint érték egy vevő szemében. A megoldás: építs olyan rendszereket és folyamatokat, amelyek túlmutatnak a személyeden.
A dokumentálatlan tudás veszélye
Ha a kulcsfontosságú információk csak a régi munkatársak fejében vannak meg, az kockázatot jelent. Alakíts ki mindenki számára elérhető tudásmegosztási rendszert, mert ez is vonzóbbá teszi a cégedet.
Az elavult technológia problémája
Nemcsak az számít, hogy most működik-e a rendszered, hanem az is, hogy mennyire korszerű. Egy elavult vállalatirányítási rendszer például jelentősen csökkentheti a céged értékét.
Tedd meg az első lépéseket már most!
A cégérték növelésével nem akkor kell elkezdened foglalkozni, amikor már az eladást fontolgatod. Sokéves kemény munka áll előtted.
Kezdd el módszeresen dokumentálni azokat az értékeket, amiket az előbb végignéztünk. Készíts listát a piaci kapcsolataidról, a kulcsembereidről, a belső folyamataidról. De ne csak felsorolás legyen – írd le azt is, hogyan tennéd átadhatóvá ezeket egy új tulajdonosnak.
Nézd át az ügyfeleidet: kik azok, akik személy szerint hozzád kötődnek, és hogyan lehetne a céghez kötni őket? Vizsgáld meg a folyamataidat: hol vagy te az a szűk keresztmetszet, azaz hol áll meg nélküled az élet?
Cégértéknövelés a gyakorlatban
Ha idáig eljutottál az olvasásban, valószínűleg már látod: a céged értékének növelése nem egyszeri feladat, hanem a napi működés része.
De hogyan kezdj neki? Mit tehetsz már holnap, és melyek az alaposabban megtervezendő lépések?
Az első lépések – akár ezen a héten elkezdheted
Vedd elő a legutóbbi mérlegedet és eredménykimutatásodat, majd nézd meg tételesen, mit mutatnak a számok.
Honnan származnak a rendszeresen ismétlődő bevételeid? Melyek azok a költségek, amik a te személyes közreműködésed nélkül is jelentkeznek?
Ezután nyisd meg a naptáradat. Nézd végig az elmúlt hónap megbeszéléseit. Hányszor fordult elő, hogy csak miattad nem állt meg a munka? Hány olyan döntés volt, amit csak te hozhattál meg? Így könnyen felismerheted, hol vagy még nélkülözhetetlen – azaz hol kell változtatnod.
Végül: kezdd el letisztázni és rendszerezni a cégeddel kapcsolatos jegyzeteidet. A kulcsügyfelek szokásait, a beszállítók sajátosságait, a munkatársak erősségeit. Nem kell tökéletes rendszer – csak kezdd el. Amikor később kikristályosodik egy átlátható szerkezet, sokkal könnyebben tudod majd kialakítani a működési folyamataidat.
Középtávú feladatok – szánj rájuk három hónapot
Most jön a munka nehezebb része: a rendszerek kiépítése. Kezdd a dokumentációval. Minden fontos folyamatot írj le úgy, hogy egy kívülálló is megértse. Nem kell százoldalas kézikönyv, de legyen tiszta, követhető rendszered.
Nézd át a szerződéseidet. Nem csak a lejárati dátumokat, hanem a tartalmukat is. Van bennük olyan kitétel, ami személyesen hozzád köt mindent? Ez gyakori hiba – és sokszor észre sem vesszük, pedig jelentősen befolyásolja a cég értékét.
Építs ki olyan jelentési rendszert, ami nem tőled függ. A legegyszerűbb vállalatirányítási rendszer is jobb, mint a fejedben tartott számok. És nem, nem kell ehhez méregdrága szoftver – kezdd egy egyszerű Excel-táblázattal, amit a kollégáid is látnak és használnak.
Cégértéknövelés hosszú távon
Tudom, a napi feladatok mellett kevés idő jut a hosszú távú tervezésre. De ha csak a tűzoltással foglalkozol, sosem építesz igazán sikeres vállalkozást.
A legtöbben a pénzügyi mutatókra figyelnek, de a valódi érték máshol rejtőzik. Kezdd azzal, hogy összegyűjtöd, miben vagy más, mint a versenytársaid. Ezt építsd be minden kommunikációdba – az árajánlatoktól a közösségi médiáig. Egy jól felépített márka többet ér, mint a legdrágább géped.
Nézd át azt is, honnan jön a bevételed. Ha főként egyszeri megbízásokból élsz, gondold át, hogyan alakíthatnád át rendszeres bevételekké. Webfejlesztőként kínálhatsz karbantartási csomagot, könyvelőként negyedéves kontrollingot. A rendszeres bevétel mindig értékesebb, mint az egyszeri projektek.
A tudás átadása sem várhat. Alakíts ki olyan rendszert, ahol a tapasztalt kollégák természetes módon osztják meg a tapasztalataikat az újakkal. Nem kell bonyolult képzési program – kezdd egy egyszerű dokumentációs rendszerrel.
Tanítsd meg a kulcsembereidet a kapcsolattartásra, és építs a személyeden túlmutató partneri hálózatot.
Honnan tudod majd, hogy jó úton haladsz? Például onnan, hogy az egy ügyfélre jutó bevételek egyenletesebben alakulnak (nem függsz egy-egy megrendelőtől vagy megrendeléstől), illetve onnan, hogy nő a visszatérő ügyfelek aránya. Ezek többet mondanak a céged értékéről, mint a havi bevétel. Ha rendszeresen elemzed őket, jobb döntéseket fogsz hozni. Az eredmények láttán pedig lelkesebb leszel, ami komoly motivációt ad az erőfeszítéseid megkettőzéséhez.
Szakértő bevonása – mikor és miért?
Van, amit magad is meg tudsz csinálni, és van, amihez érdemes segítséget kérned. Egy profi cégértékelő nemcsak a számokat nézi, hanem azt is látja, amit te a napi működésben esetleg észre sem veszel.
Mikor érdemes szakértőhöz fordulnod? Ha az alábbiak közül bármelyik igaz:
- Potenciális vevőket vagy befektetőket szeretnél meggyőzni.
- Szeretnéd már most úgy építeni a céged, hogy néhány év múlva a legmagasabb áron értékesíthesd.
- Nem másnak, hanem saját magadnak vagy az örököseidnek szeretnéd minél értékesebbé tenni a vállalkozásodat.
A jó szakértő nem egyszerűen egy számot ad – megmutatja azt is, hogyan növelheted a céged értékét. Már az első beszélgetés során olyan szempontokat vet fel, amelyekre magadtól nem is gondolnál.
A tudatos építkezés megtérül
A céged értékének növelése nem egy projekt, amit egyszer elvégzel, aztán kész. Sokkal inkább egy szemléletmód, ami beépül a napi működésbe. Ha megszokod, hogy mindig szem előtt tartod a céged értékét, könnyebben hozol majd hosszú távon is életképes döntéseket.
Még egyszer az első teendőid röviden:
- Kezdd el a dokumentálást már ma.
- Építs ki nélküled is működő rendszereket.
- Ha elakadsz, kérj szakmai segítséget.
Ne feledd: a céged értéke nem akkor kezd növekedni, amikor eladásra készülsz. Hanem akkor, amikor elkezded tudatosan építeni.
Hogyan tovább?
Ha szeretnéd pontosan tudni, mennyit ér most a céged és miként növelheted az értékét, örömmel segítek. A cégértékelés és az értéknövelő tanácsadás a szakterületem – több mint 15 éve foglalkozom magyar kis- és középvállalkozások értékelésével.
Mit kapsz tőlem?
- Világos képet arról, hol tart most a céged.
- Konkrét javaslatokat az érték növelésére.
- Gyakorlatias tanácsokat a megvalósításhoz.
A tanácsadás során végigvesszük a cikkben olvasott pontokat, és a te cégedre szabjuk őket. Közösen megnézzük, hol vannak azok a lehetőségek, amelyekkel gyorsan és hatékonyan növelheted a vállalkozásod értékét.
Szeretnél gyakorlati segítséget kapni, hogy a vállalkozásod jobban működjön, és sikeresebbé válhasson? Látogass el a www.hofernoemi.hu oldalra, ahol részletesebben is megismerheted a szolgáltatásaimat, és írhatsz nekem.