Steve Jobs, az Apple alapító vezérigazgatója igazi látnok volt. Warren Buffett pénzügyi érzéke és tudása fantasztikus. Elon Musk a Teslával komoly kockázatvállalási képességről és határozott vezetői képességekről tett tanúbizonyságot. Bill Gates kitartó innovátor, aki egy garázscégből lett a világ leggazdagabb embere. Jeff Bezos, az Amazon (volt) vezére a szervező és tervező képességéről híres.
Megannyi fontos tulajdonság, amit hétköznapi vállalkozókként irigyelhetünk.
Akár leendő, akár aktív vállalkozó vagy, érdemes nemcsak a vállalkozásod, hanem önmagad fejlesztésén is dolgoznod. Hiszen a vállalkozásod sikere nagyrészt a te képességeiden múlik.
Ehhez gyűjtöttem össze segítségképpen 11 tulajdonságot, amelyek több évtizedes vezetői és tanácsadói tapasztalatom szerint megkülönböztetik a sikeres vállalkozókat a bukdácsolóktól.
A felsoroláshoz teszt is tartozik, amellyel felmérheted, mennyire sokoldalúak az üzleti képességeid, és mely területeket lenne érdemes fejleszteni. (Vigyázat, a teszt egy kicsit becsapós!)
Ha rendszeresen szeretnél közérthető, gyakorlati pénzügyi, gazdasági tippeket, ötleteket olvasni, kövesd a @hofernoemi.hu Instagram-oldalamat vagy a LinkedIn profilomat is gazdasági ismereteid bővítéséhez és a vállalkozásod fejlesztéséhez.
1. Látnoki gondolkodás
A sikeres vállalkozók gyakran olyan látnokok, akik ott is észreveszik a lehetőségeket, ahol mások csak a kihívásokat látják. Világos elképzelésük van arról, hová akarják eljuttatni a vállalkozásukat. Ez a víziójuk a tervezésük és a céljaik alapja. Ez az, ami inspirálja őket. Ez a jövőképalkotó képesség segít nekik a lehetőségek és a vevői igények felismerésében, az innovációban és abban, hogy vállalkozásukat hosszú távú sikerre vigyék.
- tesztkérdés: Válaszd ki a rád leginkább jellemző állítást!
a) Nincs különösebb tervem arra, mit szeretnék elérni a vállalkozásommal a következő 5-10 évben. Bízom benne, hogy a termékem vagy szolgáltatásom kelendő lesz. (1 pont)
b) Határozott és konkrét elképzelésem van arról, hová szeretnék eljutni 5 év múlva. Követem is ezt a célt, de hajlandó vagyok rugalmasan alkalmazkodni, és akár gyökeresen változtatni, ha szükséges. (2 pont)
c) Nagy terveim vannak, fantasztikus jövőt képzelek el a cégemnek. Mélyen hiszek az üzleti ötletemben, és az időm nagy részét a távoli jövő tervezgetésével töltöm, hogy ha egyszer majd belevágok, minden úgy menjen, mint a karikacsapás. (3 pont)
2. Kockázatvállalási képesség
Képesnek kell lenned arra, hogy az ötleteid megvalósításáért kockáztass. Ha nem vagy hajlandó kockázatot vállalni, akkor nem valószínű, hogy belevágsz az ismeretlen felfedezésébe.
A vállalkozói élet nem való mindenkinek. Tőlem is gyakran megkérdezik kezdő vállalkozók, hogyan lehet biztosra menni. Mert ők bizony minden hónapban fixen X összegű eredményt szeretnének elérni. Ja kérem, ha a siker ilyen kiszámítható lenne, akkor mindenki vállalkozóként élne, gazdagon.
Ne aggódj, azért a kockázatok felmérhetők és csökkenthetők. Például úgy, hogy komolyan veszed a pénzügyeket, foglalkozol velük, tanulsz róluk.
Mondjuk tőlem.
Itt olvashatsz a lehetőségekről, és írhatsz, ha bármilyen kérdésed van. A siker biztosabb, ha feltérképezed a kockázatokat, és kezeled őket. Át kell gondolnod az esetleges kudarc következményeit is, és fel kell mérned a terved sikerének valószínűségét. A vállalkozás folytonos balanszírozás kockázat és profit között.
- tesztkérdés: Válaszd ki a rád leginkább jellemző állítást!
a) Ha csak tehetem, kerülöm a kockázatot, biztosra megyek. Alapelvem, hogy járt utat járatlanért el ne hagyj. Inkább maradok a jól bejáratott megoldásoknál, nem keresem a vállalkozásom továbbfejlesztésének lehetőségeit. (1 pont)
b) Hajlandó vagyok kockáztatni, ha megéri. De csak ésszel. Felmérem, mit veszíthetek, és csak akkor vágok bele, ha a reálisan elérhető nyereség sokszorosa a potenciális veszteségnek. (2 pont)
c) A vállalkozás szerintem a kockázatvállalásról szól. Aki mer, az nyer. Merészen játszom, mert sokat akarok keresni, és lehetőleg gyorsan. Úgy nem éri meg vállalkozni, hogy az ember csak annyit keres, amennyit munkavállalóként. Márpedig a nagy profithoz nagy kockázat társul. (3 pont)
3. Döntési képesség
Sikeres vállalkozóként gyorsan kell döntéseket hoznod, különben számos kínálkozó lehetőségeket szalaszthatsz el.
Ha túl lassú vagy, akkor a siker is lassan érkezhet meg.
Önbizalomra, elszántságra és világos jövőképre van szükség ahhoz, hogy képes légy okos döntést hozni, majd kitartani mellette.
Az is hasznos, ha időben felismered, hogy egy-egy döntésed mégsem hozza meg a várt eredményt. Ekkor gyorsan kell váltanod a helyes út megtalálása érdekében. A sikeres vállalkozók gyakran élesben tesztelik az elképzeléseiket.
Mondok egy példát: A LEGO a 2000-es évek elején komoly válságba került, mert túl sok új terméktípust indított el. Az eladások csökkentek, és a vállalat közel került a csődhöz. A vezetőség felismerte, hogy gyorsan és radikálisan kell változtatnia, ha meg akarja menteni a céget.
Úgy döntöttek, hogy visszatérnek a LEGO eredeti küldetéséhez: kreatív és időtálló építőjátékokat fognak gyártani.
Kivonták a piacról a kevésbé sikeres termékeket, és a klasszikus LEGO kockákra, valamint néhány jól pozicionált termékvonalra (például a LEGO City és a LEGO Star Wars) helyezték a hangsúlyt.
Ezenkívül kísérleti projekteket is indítottak, például a LEGO Ideas platformot, ahol a vásárlók javaslatokat tehettek új szettekre. Ez lehetőséget adott a piac valós igényeinek tesztelésére, mielőtt nagyobb beruházásokat hajtottak volna végre.
A gyors döntések és a tesztelésen alapú működés révén a LEGO néhány év alatt újjászületett, és ma a világ egyik legsikeresebb játékipari vállalata.
Ez a példa is jól mutatja, hogy a gyors döntéshozatal, a stratégiai fókusz átalakítása és a kísérletezés kulcsfontosságú a sikerhez.
- tesztkérdés: Válaszd ki a rád leginkább jellemző állítást!
a) Sokat rágódom a fontos döntések meghozatala előtt. Igyekszem minden szempontot figyelembe venni, ezért nehezen tudom elhatározni magam. Félek, hogy a rossz utat választom, és sokat veszítek. (1 pont)
b) Alaposan átgondolom a döntéseimet. Akkor is, ha több időbe telik. Minden fontos információt begyűjtök és elemzek. Viszont ha végül elhatározom magam, akkor gyorsan cselekszem, nem tétovázok. (2 pont)
c) Gyorsan döntök, mert az idő pénz. Nem érek rá a végtelenségig elemezgetni, mert leköröznek a versenytársaim. Majd ha kiderül, hogy rossz az irány, akkor legfeljebb változtatunk. (3 pont)
4. Alkalmazkodóképesség
Az egyre gyorsabban változó világban az alkalmazkodóképesség kulcsfontosságú. Hajlandónak kell lenned a stratégiád megváltoztatására, az új technológiák alkalmazására és a piaci igények változásának gyors követésére.
Az alkalmazkodóképesség lehetővé teszi, hogy ne ragadj le a fejlődés egy pontján, és a versenytársaid előtt járj.
A vállalkozói út során nem ritka, hogy kudarc kudarcot követ. A rugalmasság segít kimászni a gödörből.
Nincs olyan sikeres vállalkozó, aki ne élt volna meg kudarcokat. Ami a lényeg, hogy tanulj belőlük, és legközelebb ne kövesd el ugyanazt a hibát.
Emlékszel, hogy a covid idején mennyire megugrott az netes értékesítés? A fennmaradás érdekében számos vállalkozás áttért az online működésre. Még a biopiaci terményeket is házhoz hozták akkoriban, pedig azelőtt csak a szombat reggeli piacon tudtuk megvenni őket.
Az igazán nehéz helyzetek kikényszerítik a rugalmasságot. Aki nem alkalmazkodik, lehúzhatja a rolót.
4. tesztkérdés: Válaszd ki a rád leginkább jellemző állítást!
a) A régi, jól bevált módszereket követem. Ami működött tíz vagy húsz éve, annak működnie kell ma is. Az igazán jó üzleti ötlet kiállja az idő próbáját változtatás nélkül is. (1 pont)
b) Követem a világ eseményeit, a trendeket, a technológiai változásokat, a gazdasági folyamatokat. Ha kihívást látok, időben elkezdem a felkészülést. De nem hűbelebalázsként, nem minden divatot meglovagolva. (2 pont)
c) A világ egyre gyorsabban változik, és ehhez üzletemberként is alkalmazkodni kell. Akár évente többször is új csapásirányokat jelölök ki a cégben, mert csak gyors és határozott változtatásokkal lehet életben maradni. (3 pont)
5. Pénzügyi érzék
A pénzügyi és gazdasági ismeretek alapjainak elsajátítása minden vállalkozó számára fontos. A pénzügyi éleslátás biztosítja, hogy a vállalkozásod fenntartható és nyereséges legyen, és az is maradjon. Az üzleti terv készítésétől és a különféle előrejelzésektől kezdve a pénzforgalom kezeléséig és a biztos finanszírozás kialakításáig.
Ha nem szeretsz ezzel foglalkozni, és csak a bankszámlát egyenlege érdekel, keress meg itt, és elmondom hogyan dolgozhatunk együtt, hogy gyorsabban és egyszerűbben átlásd a vállalkozásod pénzügyeit.
Nem kell Warren Buffett pénzügyi ismereteinek szintjét elérned, de valószínűleg érdemes többet tudnod annál, mint amit most tudsz.
A hosszú távon sikeres vállalkozók gazdasági tanácsadóik tudására hagyatkoznak, és komolyan veszik őket. Ahogy a működésetekhez szükséges számítástechnikai programokat sem te írod (hacsak nem vagy programozó), úgy a pénzügyedet is jobb, ha profikra bízod.
5. tesztkérdés: Válaszd ki a rád leginkább jellemző állítást!
a) Az igazán tehetséges vállalkozónak nem kell a pénzügyekkel piszmognia. Arra van a könyvelő. Én a napi ügyeket intézem, rohangálok, tüzet oltok. Ettől megy előre a cég, nem az Excel-táblázatoktól. (1 pont)
b) A matek és a pénzügy nem épp az erősségem. De amióta vállalkozó vagyok, folyamatosan fejlesztem magam. Vállalkozóként megtanultam, hogy hiába csinálok minden mást tökéletesen, ha a pénzügyeimben káosz uralkodik. (2 pont)
c) Csillagos hatos voltam matekból, kenem-vágom a pénzügyet, a számvitelt. Bármikor összeállítok komoly pénzügyi modelleket – sőt, ez a kedvenc foglalatosságom cégvezetőként. (3 pont)
6. Határozott vezetői képesség
A cégvezetés, az irányítási képesség a vállalkozói tevékenység központi eleme. Akkor is, ha egyedül indítod el a vállalkozásodat. A rengeteg feladatot összhangba kell hoznod, priorizálnod, majd időben és pontosan kell elvégezned őket.
A jó vezetők inspirálják és motiválják munkatársaikat. Kiemelt figyelmet fordítanak az együttműködésre, a jó kommunikációra és az innováció kultúrájának kialakítására. Tisztességesek, igazságosak, már-már példaképül szolgálnak.
Vezetőként mindig büszkeséggel töltött el, amikor láttam fejlődni a csapatom tagjait. Az pedig különösen jó érzés volt, amikor egy munkahelyváltást követően többen is jöttek velem, és egymást támogatva valósítottuk meg a közös céljainkat. Ez a képesség is tanulható.
- tesztkérdés: Válaszd ki a rád leginkább jellemző állítást!
a) Nem szeretem megmondani az embereknek, mit és hogyan csináljanak. Inkább rájuk hagyom, mert úgyis jobbak a saját szakterületükön, mint én. (1 pont)
b) A lehető legjobb emberekkel igyekszem együtt dolgozni. Vezetőként ütőképes, szakértő csapatot akarok irányítani. Pontosan kijelölöm a célokat, az irányvonalakat, a főbb szempontokat. Akkor és ott avatkozom be, amikor és ahol szükséges. (2 pont)
c) Igyekszem mindig mindenhol jelen lenni. Akkor érzem jól magam, ha ellenőrzöm, ki hogyan dolgozik. Így időben be tudok avatkozni, ha hibázáson érek valakit, és elkerülhetem a nagyobb bajt. (3 pont)
7. Kreativitás
Ha új, innovatív megoldásokat találsz a problémákra, ha észreveszed a piaci réseket, ha újszerű ötletekkel állsz elő, majd megtalálod a módját, hogy ezeket a gyakorlatban is megvalósítsd, akkor te is kreatív vagy.
De ez még önmagában nem elég, mert nemcsak kreativitásra van szükséged, hanem az ötletek megvalósításának képességére is. Ahhoz pedig konkrét tervek kellenek, partnerek, kollégák és pénz.
- tesztkérdés: Válaszd ki a rád leginkább jellemző állítást!
a) Én inkább két lábbal a földön járok. Intézkedem, tárgyalok, alkudozom. Az innovációnak az én ágazatomban amúgy sincs kiemelt szerepe. (1 pont)
b) Szeretek kreatív megoldásokon agyalni, akár a csapatommal együtt. De csak akkor van értelme, ha a végén profitra is tudom fordítani. Álmodozásból nem élünk meg. (2 pont)
c) Folyton új megoldásokon töröm a fejem. Egyik nap egy új termék, másik nap egy új eljárás jut az eszembe, vagy egy szuper reklámötlet. Ettől izgalmas a vállalkozósdi! (3 pont)
8. Szenvedély
Az álmod megvalósítása iránti szenvedély a legjobb motiváló eszköz. Nem számít, mennyi kihívással kell szembenézned, kitartóan fogsz dolgozni. Nem számolod majd azt a rengeteg időt, amit az akadályok leküzdésére fordítasz – legyen az egy kötelező hatósági kérelem kitöltése, az áraid újrakalkulálása vagy a gyártási folyamat finomítása és gyorsítása.
- tesztkérdés: Válaszd ki a rád leginkább jellemző állítást!
a) Vállalkozni muszáj, ha meg akar élni az ember. Szívesen beülnék egy kényelmes irodai pozícióba alkalmazottként, de az én életem már nem így alakult. (1 pont)
b) A vállalkozásom a hobbim. Néha nem könnyű, mégis élvezem. Bele tudok feledkezni a munkába, de azért csak ésszel. Az este és a hétvége a családé. (2 pont)
c) Én Elon Muskkal értek egyet. Aki nem tud napi 14-16 órát a vállalkozásával foglalkozni akár hétvégén is, az inkább bele se vágjon! (3 pont)
9. Optimizmus
Ha sikeres vállalkozó akarsz lenni, optimista szemléletre van szükséged. Ami azt jelenti, hogy a pozitívumokra kell összpontosítanod, és az akadályokkal szemben is rugalmasságot kell mutatnod. Nem hagyhatod magad demotiválni.
Ha úgy érzed, hogy a rossz piaci hangulat, egy pechsorozat vagy az üzleti nehézségek elkeserítenek, olvass vagy nézz inspiráló üzleti tartalmakat.
Ajánlom a sikeres, híres emberek életéről szóló beszámolókat. Én például nagyon kedvelem a divatházak történeteit, amelyek mindig bemutatnak küzdelmes időszakokat is. De más vállalkozásokról is szeretek olvasni; a Zsolnayak kalandos történetéről pedig külön cikket is írtam.
9. tesztkérdés: Válaszd ki a rád leginkább jellemző állítást!
a) Ebben az országban nem lehet megélni vállalkozóként. Nem is értem, miért csinálom. Már előre rettegek, idén hogyan fognak még jobban kiszipolyozni bennünket. (1 pont)
b) Mindent megteszek azért, hogy az idei évem még jobb legyen, mint a tavalyi. Erre már meg is van a konkrét tervem. Januárban kezdjük! (2 pont)
c) Az üzleti ötletem annyira jó, hogy nem lehet melléfogni vele. Konkrétan önmagát adja el. Idén bankot robbantunk! (3 pont)
10. Tervezési képesség
Sok igazság van a régi mondásban: „Ha nem tervezel, akkor a kudarcot tervezed.”
A tervezés azt jelenti, hogy stratégiát alkotsz, előre gondolkodsz, logikus utat dolgozol ki, a jövőképedre összpontosítasz, és egy szilárd struktúrát hozol létre, amely elvezet a végcélodhoz.
Kulcseleme az előre gondolkodás. Nyugodtan, rászánva a szükséges időt és figyelmet. Nem az a lényeg, hogy megjósold a jövőt, hanem az, hogy kijelöld a célokat, az irányokat, és felkészülj a lehetséges problémákra.
Az üzletben nem lehet nem tervezni.
Ha szeretnél végre egy igazi átfogó üzleti tervet készíteni, olvasd el ennek a szolgáltatásomnak a leírását, és keress meg! Ha részletesebben is érdekel a téma, a honlapomon és a blogomon több cikket is találsz róla.
10. tesztkérdés: Válaszd ki a rád leginkább jellemző állítást!
a) Tudom, hogy minden önjelölt tanácsadó állandóan a tervezésről papol. Őszintén szólva én nem hiszek benne. A legtöbbször úgysem az valósul meg, amit leírunk a papírra. (1 pont)
b) Előre tervezek, akár évekre is. Aztán, ha szükséges, újratervezek. De nem csak az asztalfióknak! Hiszem, hogy minden terv annyit ér, amennyit megvalósítanak belőle. És hogy egy közepes, de következetesen végigvitt terv többet ér, mint egy zseniális, amiből semmi sem valósul meg. (2 pont)
c) A stratégiaalkotás az erősségem. Komoly elemzéseket végzek, mielőtt bármibe belevágnék. Ha pedig kész a terv, mindenáron meg is akarom valósíttatni az embereimmel. Fel vagyok készülve a kifogásaikra, de tudom, hogy ők nem látják olyan tisztán a jövőt, mint én. (3 pont)
11.Önbizalom
Nem lehetsz sikeres anélkül, hogy ne hinnél magadban. Sőt, a termékedben vagy szolgáltatásodban is hinned kell. Ha önbizalomhiányod van, akkor könnyen elkedvetlenedhetsz, és kevés erőd lesz a küzdelemhez.
Az önbizalom biztosítja azt az üzemanyagot, amire a potenciális vevőid meggyőzéséhez szükséged lesz. Önbizalom kell ahhoz is, hogy jó vezető légy, és hogy a legjobb szakemberek veled akarjanak dolgozni. Mert példakép vagy a számukra, és tudod motiválni őket a közös jövőbeli céljaitok eléréséhez.
- tesztkérdés: Válaszd ki a rád leginkább jellemző állítást!
a) Már vállalkozgatok egy ideje, de erősen kétlem, hogy az üzleti élet nekem való lenne. Sokszor vannak álmatlan éjszakáim egy komoly döntés előtt, vagy ha stresszes helyzetet kell megoldani. (1 pont)
b) Tehetséges vállalkozónak tartom magam, és ezt az eredményeim is bizonyítják. Nem értek mindenhez, de pontosan ismerem a gyenge pontjaimat. Ezért alkalmazok ezekhez a területekhez jobban értő szakembereket. (2 pont)
c) Önbizalomért nem kell a szomszédba mennem. Bármikor kidumálom magam bármiből. A jeget is eladom az eszkimóknak. Szerintem erről ismerszik meg egy jó vállalkozó. (3 pont)
Ezzel a végére is értünk. 11 fontos tulajdonság, amelyek megkülönböztetik a sikeres vállalkozót a küszködőtől.
A teszt kiértékelése előtt még egy záró gondolat: Igen, tudom, a felsorolás nem teljes körű.
A sikeres vállalkozók élethosszig tanulnak, kiváló kommunikátorok, ügyes kapcsolatépítők, nem adják fel az álmaik megvalósítását, és még sorolhatnám. De ez a focicsapatnyi lista is elég gondolkodnivalót ad a legtöbb vállalkozónak. Valószínűleg neked is.
A teszt értékelése
Összeszámoltad a pontjaidat? Jó. Felejtsd el őket! (Mondtam, hogy becsapós lesz.) Most azt számold össze, hányszor választottad a b) választ.
0-4 b) válasz:
Sajnálom, de nem vagy kifejezett vállalkozó típus. Vagy túl keveset gondolsz magadról, vagy túl sokat.
Ha csak kényszerből vállalkozol, gondolkozz el azon, nem lenne-e nyugisabb, kifizetődőbb alkalmazottként dolgoznod. Csak azért, mert értesz egy szakmához, még nem biztos, hogy sikeres vállalkozást is tudsz rá alapítani.
Ha épp ellenkezőleg, túlságosan elbizakodott vagy, vigyázz a nagy pofonokra. Lehet, hogy már bele is szaladtál egy-kettőbe, és nem érted, miért. Légy megfontoltabb, vagy keress olyan üzlettársat, tanácsadót, aki képes két lábbal állni a földön, tervezni, és akár a pénzügyekhez is ért.
5-8 b) válasz:
Jó úton jársz a sikeres vállalkozóvá válás felé. Vannak még hiányosságaid, de nem több, mint egy átlagos vállalkozónak. Innen rajtad múlik, hogy hajlandó vagy-e időt és energiát fektetni a fejlődésbe.
Gondold át azokat a kérdéseket, ahol nem a b) választ jelölted meg, és állíts fel köztük fontossági sorrendet. Azokat a témákat vedd előre, amelyek leginkább befolyásolják a céged működését, nyereségét. Legyen az idei terved része, hogy a b) válaszok irányába mozdulj el ezeken a területeken.
9-11 b) válasz:
Gratulálok, te igazán érett és kiegyensúlyozott vállalkozó és vezető vagy. Megvan benned a szükséges önbizalom, kreativitás, tervezési és megvalósítási képesség – mégsem vagy elszállva magadtól. Valószínűleg a vállalkozásod is szárnyal, és még örömöt is szerez neked a munka. Ha így van, írd meg nekem! Szívesen beszélgetek és dolgozom olyan üzletemberekkel, akik értik és tudják, mi kell a sikerhez.
Ha szeretnéd kialakítani a profi árazási stratégiádat vagy a segítségemet kérni az év végi záráshoz, vagy más a pénzügyekkel, üzleti tervezéssel, adózással kapcsolatos témában, írj nekem! Egy akciós villámkonzultáció keretében megbeszélhetjük az alapokat, utána pedig közösen kiválaszthatjuk a legmegfelelőbb üzleti tanácsadási csomagot, vagy kidolgozhatunk neked egy teljesen személyre szabott üzletfejlesztési programot is.
Remélem, a leírtakkal sikerül elősegítenem a vállalkozásod sikerét. Ezek a tanácsok általánosságban értendők. Az, hogy a te vállalkozásodra miként alkalmazhatók, függ a vállalkozásod konkrét, általam nem ismert helyzetétől.
Kövesd a blogomat, és olvass bele a régebbi írásaimba is. Évek óta, kétheti rendszerességgel publikálok a vállalkozásokat segítő cikkeket – lassan egy könyvre való hasznos információt osztottam meg. Kezdd itt a tanulást, és ha valamelyik téma részletesebben is érdekel, keress meg bátran!
Szeretnél gyakorlati segítséget kapni, hogy a vállalkozásod jobban működjön és sikeresebbé válhasson? Gazdasági, pénzügyi, üzleti problémád megoldásával kapcsolatban lenne kérdésed hozzám? Látogass el a www.hofernoemi.hu oldalra, ahol részletesebben is megismerheted a szolgáltatásaimat, és írhatsz nekem. De akár itt, a blogom Kapcsolat oldalán található elérhetőségemen is megkereshetsz.
Jogi szakokleveles közgazdászként és okleveles nemzetközi adószakértőként, 22 éves gazdasági felsővezetői tapasztalattal a hátam mögött kis és nagy cégeknek kínálok gazdasági, pénzügyi, üzletviteli tanácsadást. Néhány éve a Forbes magazin a 20 legbefolyásosabb nő közé sorolt az üzl